Az első részben a saját tapasztalataim és benyomásaim alapján szerettem volna egy képet mutatni arról, hogy valójában mit is jelent a „rudazás.” Most pedig további konkrétumokkal igyekszem közelebb vinni az olvasókhoz ezt az elképesztő sportot.
Egy kis történelem
Mindennek van kezdete, múltja, így ennek a különleges sportnak is. Szigorúan véve az akrobatikus mozgások „családjába” tartozik, megjelenése pedig korántsem a füstös kocsmák és titokzatos bárok pultjaihoz köthető. Egy ámulatbaejtő közegben született: a cirkuszban. A sátrak tartópillérein bemutatott, lélegzetelállító, a gravitáció törvényeit meghazudtoló és az emberi test korlátait könnyűszerrel ledöntő mutatványok számítanak a „valódi kezdetnek.” Korábban is számos „gumiember” és hihetetlen hajlékonyságú, erejű tehetség gazdagította ezt a szórakoztató közeget, ám az 1900-as évektől még aktívabban használták a „varázsvilágot” rejtő szerkezetet a produkciók bemutatásához. A műfaj ekkoriban élte virágkorát, így hamar fejlődésnek indultak a konstrukciók is (sátrak, pódiumok, eszközök), gazdagabb lehetőséget biztosítva a minél színesebb műsorokhoz.
Rúd: SPORT vagy TÁNC ? Hol a különbség?
Álszentség lenne éles határvonalat húzni közöttük, mégis szükséges némi különbséget tenni. Bár fontos megjegyezni, hogy alapvetően a két fogalom manapság már összecseng és ugyanúgy a sport felfogásra mutat (szerencsére). Előbbi esetében a kecsesség, tornász, jóga, erőelemek valamint a balett és ritmikus gimnasztika mozdulatai forrnak össze, szinte végtelenül variálható módokon. A hangsúly elsősorban a fizikai erő, hajlékonyság és egyensúly hármasának egy gyönyörű kivitelezésben történő átadásán (és megélésén!) van, legyen szó egyetlen elemről vagy akár összekötésekről. ( Folyamatos mozgásban lenni az eszközön.) A lelki oldalt az összpontosítás, testtudat fejlődése, egyensúlyérzék finomodása, kitartás, tanulás, szintlépés erősíti.
A rúdtánc fogalma azonban könnyen siklik egy bujább, érzéki értelmezés felé, hiányos öltözetű, a vágyat korbácsoló kisugárzással megáldott nő-képek irányába. Meg kell jegyezzem, hogy a kéjes tekergés ebben az esetben sem teljesen helytálló „elképzelés.” A diszkrét elnevezésű „exotic pole” irányzat ötvözi a hagyományos értelemben vett rúdsport és a pikánsabb verzió elemeit, megnyilvánulásait, de a kihívó performance mögött ugyanúgy ott a fizikai teljesítmény. Tehát akármilyen szexi az az emelés, spárga, forgás, mászás, mellette jelen van a magabiztos erő és gondos kivitelezés. Ebből a szemszögből pedig valójában a „rúdtánc” sem olyan egyszerű feladat…
„A rudazás nem való akárkinek!” Márpedig de!
Félelmetes, hogy az emberek mennyire képesek saját álmeggyőződéseik és téves hitrendszereik béklyóiban egész életeket leélni. Mondjuk, ezek létjogosultságát az ego által teremtett tökéletesség-mánia fullasztó környezete nemhogy igazolja, szinte napról napra erősíti… Az egyik legáltalánosabb tévhit, hogy ezt a sportot kizárólag a madárcsontozatú, 45-50 kg-os, prímabalerina tulajdonságokkal megáldott nők és lányok űzhetik…. Az igazság kedvéért elmondom, hogy ilyen mese-lények is élnek közöttünk és a legtöbbször az ő képeik, videóik inspirálják az ember halandó-rudas lányát egy új elem, összekötés megtanulására, de…
nem elvárás
- a kifogástalan insta-body
- a sportos (lehetőleg tornász, ritmikus gimnasztika vagy balettos) előélet
- hogy maximum 35 éves és annál csak fiatalabb legyen a sportoló
- egy atlétáét megszégyenítő erőnlét
+1: nem kizárólag a Nők sportja (Bizony Uraim! Férfiak is szép számmal vannak jelen a rúd világában, méghozzá nem a nézőtéren, hanem a „függőleges oldalon”!)
Tények
• Mivel szintről szintre épül (ez is), a BÁRMILYEN testnek megvan a lehetősége, hogy fokozatosan szokjon hozzá a terheléshez. Vagyis észrevétlenül, mégis az egyén SAJÁT haladási tempójának megfelelően fog fejlődni az erőnlét, hajlékonyság.
• Ugyebár saját testsúlyos edzést végzünk. Minden területet átmozgatunk, mindent használunk. Akadnak esetek, melyekben a technika, illetve a gravitációval, egyensúllyal történő trükközés egy-egy elem titka. Így akkor is sikerülhet valami, ha a „nagy könyv” szerint még nem vagyunk elég erősek hozzá.
• Nem tilos, de alapvetően nem is szükséges plusz edzőtermi „munka” a minél gyorsabb megerősödéshez. A türelem legalább akkora jelentőséggel bír, mint az erő.
• Valódi kudarcok nincsenek, csak beérési idő.
• Egyetlen megingathatatlan tényező szükséges ehhez a sporthoz: a kitartás. Akkor is, ha már századjára próbáljuk az elemet…ha még mindig nincs meg a spárga…ha továbbra is fáj itt és ott…mert nincs annál csodálatosabb, önbizalom-szeretgetőbb élmény, mint amikor végre összejön. (Az én kedvenceim 3 év után is az erőelemek. Íme kettő:)
( A fotók a tulajdonomat képezik, engedély nélküli használatuk tilos.)
A valóságra vagy kíváncsi? Nézz be egy órára a közeledben! Akkor látni fogod, hogy ahány jelenlévő, annyi testalkat és személyiség… és annyiféle korosztály. Képzeld! Olyan negyvenes, ötvenes versenyzők szereztek már bajnoki címeket, helyezéseket, akik mindössze néhány évvel korábban szerettek bele a rudazásba! (És előtte egyáltalán nem vagy csak keveset sportoltak!) Lehetsz édesanya, nagymama, egyedülálló, vezető, beosztott, szeplős, pattanásos,vékony, duci, szőke, barna, tetovált, de akár pasi is…
A rúd mindenkinek és bárkinek való… itt nem a különbségeink kapnak hangsúlyt, hanem azok a csodálatos, rejtett lehetőségek, amiket ez a különleges mozgásforma képes előhozni belőlünk…és persze az összetartó erő, a sport szeretete. Csak Te számítasz és az önmagadba vetett hited! Abban pedig biztos lehetsz, hogy a tested mellett ez a „terület” is olyan módon fog fejlődni, ahogy talán soha nem is remélted…
Ha szívesen informálódnál még a témában, a következőkben adok néhány nevet, melyeket érdemes beírnod a keresőbe.
Kis hazánk berkein belül:
Marosvölgyi Noémi – rúdatléta; 4X Magyar Bajnok, 1X Art Bajnok, 2X Pole Artistic Hungary győztes, European World Pole Sport Globe Winner, EAPAU egyéni első hely, duóban pedig második (EB-Prága), WAAPA egyéniben, duóban első hely (VB-Riga)
Bódi Gyöngyi - 50+ rúdatléta és légtornász; 3X Magyar Bajnok Master 50+ kategória (a 2018-as győzelem mellé VB kvalifikáció is társul), világranglista 10. hely Master 50+ kategóriában, World Pole Sport Championship Master 50+ VII. hely, Pole Play Open Rúdsport Bajnokság 2018 Senior 40+ III.hely, Lupa Beach Pole Cup 2018 II.hely, Pole and Aerial kupa 2018 II. hely, MALESZ Magyar Bajnokság Senior 40+ I.hely
Holoda Péter - táncos, színész, sportoló, rúdművész; Artistic Pole Competition győztes, egyik legnépeszerűbb videója 10 milliós megtekintésnek örvend
Nemzetközi kitekintés:
Eda Merbury – plus size rúdsportoló
Evgeny Greshilov – 3X világbajnok férfi rúdatléta
Greta Pontarelli – 67 (!) éves rúdatléta; 6x Pole Art (művészeti kategória) világbajnok