Az elmúlt pár napban jobbára csak görgetni-olvasgatni volt erőm "fészbúkon". Nagyon sok poszt volt, amihez hozzászóltam volna, de a vitákhoz még annyira sem volt energiám.
Azért összegyűjtöttem pár fontos pontot, a teljesség igénye nélkül, ami megfogalmazódott bennem, mint jótanács az elmúlt pár napban.
Szóval: Jó tanácsok....
... fesztiválozóknak. Akár jövőre is. Meg az után.
- Nagy értéket (ahogy edzőterembe vagy strandra se), ne vigyél fesztiválra.
- A biztonság kedvéért kiemelem még egyszer: ne menj fesztiválra olyan tárcával, amiben a legkisebb címlet a tízezres.
- A biztonság kedvéért no.2: ha muszáj telefont vinned, vigyél (még ABC-ben is kapható) 3-4 ezres telefont. Hidd el, egy fesztivál közönségét nem érdekli, hogy csúcskategóriás telód van-e. Az érdekli, melyik sátornál olcsóbb a sör/fröccs/kommersz pia/hambi.
- Ha muszáj a kis kijelzőn keresztül "élvezd" a partit, ami lehetetlen (szelfi, videó - ami úgyis rossz minőségű lesz), legalább ne farzsebbe tedd a telód. Ugrabugra közben kiesik. A kezedből kiüti a másik bemindenezett akárki. Fesztiválra nem gáz az övtáska, ugyanúgy, ahogy a gagyifon sem. Plusz info: senki sem kíváncsi arra, hogy a videó, amit közzé teszel, hangminőségben csak zaj, képminőségben pedig cikázó fény, a 80-as évek TV-képvilágát idézve. Titkot árulok el: mivel manapság okostelót kizárni fesztiválterületről lehetetlen, ezért szándékosan olyan a hangosítás és fénytechnika, hogy a felvételed gagyi legyen. (Minek is osztod meg? Azért a kb 10 like-ért, amiből 8 bele se pillant? Ennyiért megéri egyáltalán, hogy igazából ott sem vagy azon a bulin, amin "ott vagy"? Megéri elhagyni/összetörni a többtízezres vagyontárgyat? Nem hiszem.)
- Ne háborodj fel, ha egy fesztiválon neked borulnak/lehánynak. Nem mindenki tud kulturálran szórakozni egy középiskolai évzárón sem, mit vársz egy többezer fős fesztiváltól? Nem a vadiúj 70 eurós pólóban kell menni. Ugyancsak nem érdekel senkit, hogy dagonyázós szett van rajtad vagy Gucci; 3000 Forintos Rossmannos napszemüveg vagy Oakley.
... a minden cuccot elhagyóknak.
- Semmit nem tárolunk zsebben, csak maximum ha olyan mély a zseb, hogy elnyeli az öklöd is a tárolt cucc mellett/fölött. Engem kiráz a hideg a farzsebből félig kilógó telefontól és tárcától.
- Telefon, igazolvány, lakáskulcs, slusszkulcs: ha nem használod épp, táskában a helye. Hiszed vagy sem, nem kell folyamatosan markolászni egyiket se. A pultra/asztalra letenni "csak egy másodpercre" főleg nem kell.
- Laptop, frissen vásárolt ruhanemű: nem is értem, hogyan lehet elhagyni, buszon felejteni ilyet. Megoldás: hátizsák. Vagy ölben tartani a holmid tömegközlekedési eszközön - legalább más is le tud ülni arra a helyre, amiért ő fizet, te viszont nem. Ha levágod a cókmókot a magad melletti helyre, aztán bújod a telefont, hogy az utolsó másodpercben jusson eszedbe, hogy le kéne szállni... Akkor ne csodálkozz, hogy "elhagyod" a holmid. Mert 90%-ban ez az ilyesmi oka. Én szóltam.
... (leendő) állattartóknak.
- "Decukikutyus/cicus/nyuszi, vegyükmeeeeg" - ez így nem működik. De mondhatnám úgy is, hogy nem így működik. Egy állat ugyanúgy felelősség, mint egy családtag, gyerek.
- Mielőtt állatot vállalsz, nézz utána, mik az igényei. Egy Border Collie nagyon mozgásigényes. A Beagle szintén és kell neki társ is. Egy patkány (akármilyen hihetetlen), igényesebb mint egy macska vagy hörcsög. Egy Pit-et nem fogsz tudni kordában tartani, ha gyenge jellem vagy. A kajmántartás is menőnek hangzik, de méteresre nő és nem éri a közeli pataknál szélnek ereszteni. Ahogy a patkányt se ha megnő az orvosi kötség, vagy a nyuszit, ha megunja a gyerek.
- Minden állattal foglalkozni kell. A hörcsöggel, patkánnyal, görénnyel is, különben harap. A kutyának kell az irányítás, oktatás, különben mindenre ugrani és ordítani fog, megszökik, harap, elránt sétáltatásnál, megtépi a pincsit.
- Ezeknél fogva, ha olyan állatot akarsz, amire nem kell legalább 2 órát fordíts naponta, legyen halad vagy teknősöd. De ezek is csak akkor, ha biztosítod a megfelelő táplálékot, hőfokot, rendszeresen takarítod az élőhelyét.
- Ha tájékozódtál, mi fog kelleni az állatod fajának, fajtájának; és biztos vagy benne, hogy éveken keresztül (nem arra a 3-6 hónapra választunk állatot továbbra sem, amíg cuki, és amíg a háromévesed vagy te meg nem unjátok), ne szaporítótól válassz. Persze egy vizsla-malamut (vagy talán foxi és esélyes némi pincsi, vagy tudjafranc) anyától és egy kóborló méginkább akármi apától származó ingyen (vagy egy bioponér') kiskutya gondolata kecsegtető, de olyantól "vásárolni", aki a fent felsorolt jelek szerint magasról tojik az állatokra, nem jó opció, és csak erősíti benne a tudatot, hogy úgyis "elkél" a következő alom is, minek is kidobni a pénzt az ivartalanításra.
Ha fajtatisztát akarsz, hiteles tenyésztőt keress fel, akinek törzskönyvezett állatai vannak, aki nyilvánvalóan fordít rájuk időt és megnézeti őket orvossal. Egyébként pedig csurig vannak a menhelyek édesebbnél édesebb jószágokkal, akik végtelenül hálásak lesznek neked, ha végre szerető, törődő TÁRSként, védelmezőként, vezetőként tekinthetnek rád. - Bár személyes vélemény, de inkább válasszunk menhelyi, kitudjamilyen fajta kutyát/cicát/patkányt, pár doboz konzervkajáért, zsák alomért cserébe, mint 60 ezerért túltenyésztett mopszot. Ne haragudjatok, de nem cuki, hogy szerencsétlen állat röfög mint a disznó, mert nem kap normálisan levegőt akkor se, ha csak ül. Jöhetnek a kövek, de el kell ismerni, szegények a túltenyésztés áldozatai.
- Bármit is választasz, ivartalaníts! Nem kell felesleges szaporulat, így is annyi a menhelyi állat, hogy csurig vannak a kennelek. Amelyik állat régóta a menhelyen van, el kell altassák.
- Bármit is választasz, vállald érte a felelősséget élete végéig. Vállald a napi legalább 2 óra foglalkozást, trenírozást és az orvosi számlákat akkor is, ha az esetleg 80 ezerre rúg. Mert megeshet. Az állat a te felelősséged. Téged szeret, benned bízik, a te társad lesz. De csak ha hagyod neki.
... vegetáriánus/vegánoknak. Környezetvédő tudatúaknak. De leginkább mindenkinek.
- Tájékozódj. Ha nem teszed, csak képmutató vagy.
- Titok, de csak azért mert növény, még nem biztos, hogy kisebb ökológiai lábmyomot hagy annak a fogyasztása, mint a marhapörkölté. Vegyük pl az Avokádót. A termesztéséért erdőket írtanak ki (ami x faj élőhelye). Akik megművelik és gondozzák a növényt, legjobb esetben kapnak 4-500 Forintnyi órabért. A trópusokról a magyar boltokba kell jusson, így hajókázik, repülőzik, kamionozik napokig. Ha azt hiszed, hogy ez kevesebb szennyezéssel és kizsákmányolással jár, mint 36 bocipuki, tévedsz. Ugyanez a helyzet a bambusszal, szójával, pálmaolajjal (az van a chipseden, sós mogyoródon, ezersziget öntetedben sok esetben a környezettudatos, műanyagdobozos salátádon is).
- A "magyar" paprika/kömény/bors/fahéj/kockázott mirelit hagyma és egyéb "alap" fűszerek, amivel a salátád/rántott gombád, chia pudingod, akármid ízesíted.... ugyanúgy kilométerszázakat, ezreket utazik Brazíliából, Chiléből, Kínából, Egyiptomból. Többek közt. És teszi ezt műanyag zsákokban.
- Vegán/környezetvédő vagy, mert a bocipuki káros? Ne vagdalkózz ezzel, míg az autóban egyedül ülve szeled át a várost. Harminc tele személyautónyi ember is kényelmesen megférne egy buszon (és lehet, hogy még keveset is mondok).
- Környezetvédő vagy, pedig csak a műanyagmentes júliust tartottad be? A klímát se állítsd 4 foknál lejjebb a kinti hőmérsékletnél.
- Zárd el a csapot, míg a sampont habosítod, vagy fogmosásnál öblögetsz. Kapcsold le a lámpát (a hangulatfényt, karácsonyi égősort is), mikor nem tartózkodsz a környékén, hogy látni segítsen, vagy szimplán csodálhasd. Ezekkel tényleg hozzájárulsz a károsanyag kibocsátás csökkentéséhez.
- Ne szemetelj! Ha annyi százasom lenne, ahányszor láttam valakit csikket/cukrospapírt/műanyag zacsit elhajintani, miközben a kuka mellett vagy 5 méteren belül állt... Nemhogy gazdag lennék, de a rettegett klímakatasztrófától se pár másodpecnyire járnánk.
Nos köszönöm, hogy olvastad. Azt meg pláne, ha egfogadtad.
loading...
Szólj hozzá Te is!