A munkahelyi bullying különböző formáin minden ember legalább egyszer az életben átesik. Az időtartama lehet folyamatos, hosszan tartó, vagy időszakos és vissza-visszatérő állandó cirkuláció – amolyan "most rajtam a sor" eset.
Mit tehetünk a terror ellen? Sírós-nevetős írás következik.
1. Felmérni a helyzetet
Tudnunk kell, hogy kezdetben csupán egyszeri esetről van-e szó, vagy folyamatosságot észlelünk a beszólogatásokban. Ha munkatársunknak csupán csipkelődő jelleme van, és a munkahelyen mindenkihez van egy-egy „kedves” szava, akkor nem érdemes különösebben foglalkozni vele. Viszont azért jegyezzük meg jól magunknak!
2. Saját magunk védelme
Figyeljük meg, hogy mire irányul a támadás! Fontos, hogy a munkahelyünkön magabiztosak legyünk és a lehető legteljesebb tudással rendelkezzük. Legalább ebbe ne tudjanak belekötni! Fontos, hogy figyeljünk magunkra, a külsőnkre. Ne legyen ez is forrása egy esetleges sérelemnek. Viszont soha ne veszítsük el önmagunkat. Meg kell figyelni, hogy érdemes-e a kollegánk véleményére egyáltalán figyelni! Valószínűleg ha velünk kötekedik az ő élete sincs korántsem rendben.
3. Információgyűjtés az ellenséges kollegáról
Mivel pontosan azok szúrják ki a másikat célpontnak, akiknek a saját élete sincs rendben, ezért valószínűleg meg fogunk tudni ezt azt a kollegánkról. Azonban nem szabad a szintjére süllyedni és ezeket felhasználni. Persze van a sérelmezésnek egy olyan szintje, ahol ez már elkerülhetetlen.
4. Ego
Fontos az önbizalom. Minden nap álljunk a tükör elé. Öltözzünk ki és sminkeljük ki magunkat. Férfiak esetében az egy "Isten vagyok" póz felvétele ajánlott. Sajnos nekem smink nélkül a magabiztosság nem megy, de gyakorlással talán nélküle is mehetne.
Ismételjük magunknak! Használjunk naponta magunkkal szemben pozitív jelzőket!
5. Vereség esetén
Korántsem biztos, hogy mi jövünk ki jól a történetből. Még akkor sem, ha nem hibáztunk semmiben. Bizony bárkivel előfordulhat. Ebben az esetben munkahelyváltásra is sor kerülhet egy, esetleg két idegösszeroppanás után. Ha a fenti tanácsok már nem segítenek és szénánk kifelé libben egyre határozottabban, ne szégyelljük a meghátrálást. A bullying magas vérnyomást, ideges viselkedést, koncentráló képesség csökkenését, alvászavarokat, étvágytalanságot is okozhat. Vegyük komolyan a tüneteket. Vereségünk ezért nem a vicc kategóriába tartozik.
Hisz ebben az esetben is a legfontosabbak önmagunk és az égészségünk!