Mámor… A legtöbb embernek mi jut eszébe róla, mikor először meghallja ezt a kifejezést? Öröm, boldogság, szivárvány, egy bódító ital, lebegő szívecskék, cuki kis vattapamacs–állatkák, szerelem. Minden csupa-csudi jó dolog.
Na jó, elég a nyálaskodásból...
Összefoglalva: a mámor kifejezést nehéz megfogalmazni, talán egy általánosan elfogadott gondolat, hogy a mámor egy kellemes bódulattal, gondtalansággal járó lelki állapot, melybe számos tényező (szexualitás, alkoholos állapot, hétköznapi boldogság) is beletartozik.
Azonban sokan bele sem gondolnak, hogy a mámor, eufória érzése nem csak ezen tényezőkből eredhet. Miközben sokan akaratlanul, ösztönösen keresik azt az egy dolgot, ami nem az öröm útján okoz eufóriát. Ez pedig nem más, mint a félelem. A félelem mámora. Ismerősen cseng?
„A félelem rossz dolog”
Az emberek jelentős részének ez a véleménye. Mégis ki az az őrült, aki szeret félni!? Elárulom! Szinte minden ember imádja a félelmet; ki így, ki úgy. Csak rengetegen nem lépnek ki a komfortzónájukból. Élik az otthoni, monoton életüket a hétköznapi mámorokkal. Felkelnek, munkába vagy iskolába mennek, végzik a kötelező robot feladatokat, alig várják, hogy végezzenek. Ezután rohannak bevásárolni, hogy a nap egyetlen pozitívuma, az evés meglegyen, aztán hulla fáradtan ágyba dőlnek, hogy másnap minden kezdődjön elölről…újra és újra. „Na ez ám az élvezet!” Egyszer aztán úgy érzik, hogy ebből elég! Szükségük van valamire, ami felpezsdíti a vérüket, ami energiával tölti fel a hétköznapi életüket. Ekkor sokan drasztikusan változtatnak életükön.
Ez az a dolog, ami miatt világunkat meghódították az akció- és horrorfilmek, a bátorságpróbák, az extrém sportok, a vidámparkok, az aquaparkok, a „szuperhőst” játszó emberek (pl.: extrém videók a YouTube-on), és minden egyéb, mely lelkünknek egy hatalmas energialöketet ad.
De mi köze van a mámorhoz?
Félelem és izgalom hatására a szervezetünkben adrenalin szabadul fel. Ha elér egy bizonyos szintet a mennyisége, úgy érezzük, mintha kilépnénk a valóságból és egy olyan világba kerülnénk, ahol nincs olyan, hogy lehetetlen. Az elménk élessé, testünk hiperérzékennyé és erőssé válik. Úgy gondoljuk, hogy bármire képesek vagyunk, sőt olykor a halhatatlanság mámorában úszunk. Olyan érzés, mintha drog hatása alatt lennénk, ugyanis az adrenalin mellé egy kis endorfin („boldogsághormon”) – ajándékot is kapunk. Emiatt létezésünk minden pillanatát élvezzük. Nehéz elhinni, de ekkor valóban kivételesen hősies és bátor dolgokra vagyunk képesek. Nem érzünk fájdalmat, fáradságot, szomjúságot és éhséget. Hatalmas örömmel tölt el minket az, hogy olyan dolgokat vagyunk képesek megtenni, amiket más nem. Azonban itt a dolog hátulütője.
Veszélyes is lehet!
Ebben a felfokozott lelkiállapotban agyunk nem vesz tudomást arról, hogy életünk valós veszélyben is lehet. Gondoljunk bele, hogy a neten terjengő elképesztő videók hátterében mennyi sérülés és halál rejtőzik: kialakulhat ugyanis az adrenalin-függőség. Mint minden függőségnél, úgy ennél is a gondot az jelenti, hogy szerveztünk hozzászokik az adrenalinhoz. Így, hogy újból el tudjuk érni az eufóriás lelkiállapotot, egyre veszélyesebb és veszélyesebb feladatokra kell vállalkoznunk. A végeredmény pedig nem minden esetben örömteli.
Megoldás: az egyensúly!
Ne hagyjuk, hogy a rohanó, monoton világ magába szippantson minket olyannyira, hogy végül drasztikus lépésekre szánjuk el magunkat. Adjunk lehetőséget arra, hogy a minket körülvevő örömforrásokat ki tudjuk használni. Igenis mozduljunk ki otthonról és keressük az élvezetet. De figyeljünk arra, hogy ne lépjük át a határt! Életünkben a legfontosabb és egyben a legnehezebb dolog az egyensúly fenntartása. Ha vágyunk egy kis adrenalin-löketre, az nem jelenti azt, hogy függők lennénk. Megfelelő előképzéssel, szakemberekkel és biztonsági felszerelésekkel érdemes kipróbálni a különféle extrém sportokat: falmászást, ejtőernyőzést, barlangászást, autóversenyzést, vadvízi evezést, paintballt, BMX-et… Valamint nincs is jobb félelemhullám annál, mint mikor a barátokkal, szeretteinkkel egy vérpezsdítő horrorfilmet nézünk. Ezek az élmények garantáltan örök „mámoremlékek” lesznek mindenki számára.
A lényeg, hogy keressük a boldogságot, mert az nem más, mint a pillanat töredéke alatt létrejövő örökkévalóság. Ha valaki ezt egy kis egészséges félelem útján szeretné megkapni, hát ne habozzon!