A napokban részt vettem egy olyan életet veszélyeztető helyzetben (artériás vérzés elállítása), ahol kulcsfontosságú szerepe volt a mentőhívásnak. Egészségügyi tapasztalattal rendelkezvén, úgy gondoltam, hogy felhívom most erre a figyelmet, mert ez a hívás ÉLETEKET MENTHET!
Az egészségügy területén végzetteknek, a katasztrófavédelem területén dolgozóknak és a jogosítvánnyal rendelkezőknek kötelező elsősegély vizsgáik vannak. Sokan rendelkeznek egy alapfokú (az előbb felsoroltak felsőfokú) elsősegély nyújtási képzettséggel.
Számtalan ember van azonban manapság is, akiknek még arról sincs fogalmuk, hogy egy sérülthöz, baleset helyszínéhez hogyan kell pontosan segítséget hívni. (Itt még semmiféle beavatkozásra nem gondolok, csak szimplán a hívásra.)
A legjobb az, ha a pontos folyamatot az ember százszor elolvassa, hallja, tanulja, hogy végérvényesen berögződjön. Egy éles helyzetben ugyanis a stressz, a félelem, a rettegés, a sérült ember látványa teljesen elhomályosíthatja a gondolatainkat, olyannyira, hogy hirtelen a saját nevünket is elfelejthetjük.
1. Az első és legfontosabb szabály, hogy a mentők hívószáma: 104!
2. A mentők riasztását csak akkor szabad megtenni, ha a SZÜKSÉGES INFORMÁCIÓK a rendelkezésünkre állnak!!!
- Ha LÁTJUK magát a sérültet, vagy LÁTTUK, hogy pontosan mi történt vele.
- Ha VALAKI LÁTTA, hogy mi történt és elmondja nekünk (bár az negatívum, hogy ez torzítást eredményezhet az esetről).
- Ha a SÉRÜLT OLYAN ÁLLAPOTBAN van, hogy el tudja mondani mi történt vele.
Mit kell mondani, amikor a mentőszolgálat felveszi a telefonkagylót?
3. BEJELENTŐ NEVE ÉS TELEFONSZÁMA
4. MI TÖRTÉNT? (röviden és tömören, pl: autóbaleset, leesett a fáról, vízben fuldoklás)
5. HOL TÖRTÉNT? (a pontos cím a megadása, vagy ha nem tudjuk, akkor a helyszín körülbelüli meghatározása)
6. HÁNYAN SÉRÜLTEK MEG, NEMÜK, KÖRÜLBELÜLI ÉLETKORUK
7. MONDJA EL, HOGY A SÉRÜLT(EK) MILYEN ÁLLAPOTBAN VAN(NAK) (pl.: eszméletlen, furcsa a lélegzése, fájdalma van, nem lélegzik, spriccelően vérzik.)
8. EDDIG VÉGEZTEK-E MÁR VALAMILYEN BEAVATKOZÁST, MI VOLT AZ ÉS KI VÉGEZTE?
9. HA VÉGZETT AZ INFORMÁCIÓK MEGOSZTÁSÁVAL NE TEGYE LE A TELEFONT! Várja meg a mentésirányítók kérdéseit, a tanácsokat a beteg ellátására és csak utána fejezze be a beszélgetést!
Ezekből a lépésekbő áll a megfelelő mentőhívás folyamata!
Azonban ne felejtsük el, hogyha szóról szóra nem is tudjuk visszamondani ezeket a lépcsőket, de olyan szituációba, éles helyzetbe kerülünk, ahol szükség van a 104-es hívásra, akkor is hívjunk segítséget, mert a vonal túloldalán lévők mindenben megpróbálnak majd segíteni és tanácsot adni.
Vegyük figyelembe, hogy a félelmeink ellenére a mai napig kötelességünk, hogy bajba jutott embertársainkon megpróbáljunk segíteni (legalább egy hívással).
Sose feledjük, hogy ilyen helyzetekben minden apró segítség is HATALMAS segítségnek számít!
Forrás:
Első teendők sürgős esetekben – elsősegélynyújtás
Medicina Könyvkiadó Zrt. – Budapest, 2012