Gyócsé, az új szakaszba lépés szimbóluma
Elterjedtebb nevén Te is ismered… Sőt, lehet, hogy a kertedet is díszíti! A hóvirágról van szó. Manapság már kevésbé tulajdonítunk jelentőséget a virágok üzenetértéknek, pedig rejtett szimbólumok egész sora kapcsolódik hozzájuk.
Általánosságban
Tudományos szemszögből az amarilliszfélék nemzetségébe tartozik. Huszonegy fajból négy él nálunk, legelterjedtebb közülük a kikeleti (klasszikus) hóvirág. Gyógyhatású tulajdonságai talán kevésbé ismertek, de több szempontból sem érdemes ilyen célra alkalmazni. A hagymák erős toxint tartalmaznak, ennek bizonyos hatóanyagát megfelelő orvosi körülmények között, műtéteknél altatáskor alkalmazzák, illetve az Alzheimer-kór gyógyításának kapcsán is tapasztaltak igen kedvező hatásokat. Ám hazánkban a hóvirág minden változata védett! Igen borsos árat kell fizetni érte szálanként (10 000 Ft), így egy takaros bokréta „díja” a százezres nagyságrendet is elérheti!…Tehát a kiskertünkben jó barát, közterületeken, erdőkben pedig a természet csodálatos (és drága) éke. Inkább csak gyönyörködjünk benne.
Mesék, legendák, mítoszok
Az szinte már sablonos tény, hogy a hóvirág a tavasz jelképe. A még fehér takaró alól előbújó erős kis növény visszavonhatatlanul megerősíti bennünk, hogy közeledik az új, a friss, a váltás. Érdekes tény, hogy a fagyos földből képes kihajtani, ám az állandó 10 fok körüli hőmérsékletet már nem bírja, elnyílik.
Ő valóban csak az átmenet szemet gyönyörködtető hírnöke.
Megjelenése és kisugárzása a letűnt korok embereit is ámulatba ejtette, legendák sora szövődött köré.
• A keresztény kultúrkörben a Paradicsomból való száműzetéshez kötődik. Miután Isten kiüldözte Ádámot és Évát, a nő szívére mélységes bánat és bűntudat telepedett. A büntetésül kapott folyamatos havazás és hideg, a kopár táj még jobban elmélyítette a fájdalmát. Keserves sírását meghallotta egy angyal, aki leszállt hozzá. Rálehelt egy hópehelyre, mely azonnal pompás virágként született újjá. Ez a csoda visszaadta Éva hitét, lelke újra megtelt reménnyel. Így a hóvirág reménység és az új lehetőségek szimbólumává vált.
• Egy német történet szerint, amikor Isten a havat teremtette, megkérte, hogy válasszon magának színt. Segítségért látogassa meg a föld virágait. A hiú és irigy növények nem akartak színeiken osztozni, elutasították a kérését. Egyedül a hóvirág volt nagylelkű vele, így lett fehér a hó is. Meghálálva a kedvességet, a hó biztosítja, hogy minden tavasszal ez a virág legyen az első, amely kibújhat a fagyos takaró alól.
• Egy román legenda így mesél: A Nap minden évben fiatal lány képében érkezik a földre, hogy tavasszal fölmelegítse a földet. Ám egy napon a Tél nem volt hajlandó seregeivel visszavonulni és túszul ejtette a fiatal nőt. Megmentésére sietett az ismeretlen Hős, aki véres csatát vívott a jeges hatalommal és végül sikeresen kiszabadította a lányt. Ő a napba emelkedett, ám a bátor harcos a földre zuhant, vérének cseppjeivel együtt. Helyükön apró hóvirágok szökkentek szárba a melengető sugarak hálás érintése által, a fájdalmas győzelem jutalmaként.
• Moldovában ez a monda kötődik a növényhez: A Tél Boszorkány és Tavasz Tündér harcából született meg a hóvirág. Egyszer a boszorkány úgy döntött, hogy nem adja át hatalmát a föld fölött a tavasz számára, a szokás szerint zajló váltáskor. Hatalmas csatába keveredtek, majd a Tavasz Tündér megszúrta saját ujját, életadó vérének cseppjei pedig a hóra hullva megolvasztották azt, helyükön hóvirágok nyíltak, melyek megrémítették a boszorkányt és megadásra kényszerítették.
A fenti mesékből is jól látszik, milyen reménységet adó, a rosszat legyőző jelkép ez az apró kis növény, amely képes a viszontagságos környezetben is jelezni az élet legyőzhetetlenségét, erejének kitartását. Azért a viktoriánus korban negatív jelentést is kapcsoltak hozzá: tilos volt a házba vinni, mert rossz szerencsét hozott, sőt, egyetlen szál hóvirág maga volt a halál egyik riasztó ómene. Mára ezek a hiedelmek elkoptak, pozitív szimbolikája maradt meg a köztudatban.
A legdrágább hagymák és hóvirágfüggés
Mi emberek furcsa dolgokért vagyunk képesek rajongani. Sőt! Az egészséges szintű vonzódás gyakran csap át függésbe. Ha pedig ehhez a szükséges (vagy a kelleténél több) erőforrás is adott, nos, mint mondják nincs lehetetlen.
Létezik egy fogalom, amely valószínűleg a legtöbbek számára teljesen ismeretlen. Nagyjából száz éve született meg a „definíció” és talán inkább nevezhető „divatos, nagyzolási láznak”, esetleg „enyhe” pszichés problémának. Akadnak a világban, olyan tehetős „rajongók”, akik szó szerint élnek-halnak a hóvirágokért. Sem időt, sem pénzt nem sajnálnak arra, hogy felkutassák a legritkább és legértékesebb hagymákat. Őket nevezik galanthofileknek, a jelenséget pedig galanthofiliának. ( A növény latinul Galanthis, ebből ered az elnevezés.)
A „probléma” ugyan tudományosan és orvosilag sincs elismerve, de ez a különleges addikció egyre több „áldozatot” szed. Aki a ritka hóvirágok valamelyikéhez hozzá tud jutni, magáért a növényért sem fizet keveset, annak őrzésére, illetve életben tartására, gondozására viszont csillagászati összegeket képesek költeni a módos fanatikusok. Egy „Golden Fleece” nevű fajta nagyjából 400 000 Ft-ért talált gazdára, a „Green Tear” hagymája némileg kedvezőbb áron, megközelítőleg 130 000 Ft-ért vásárolható meg. (Egyébként a fajta első kihajtott példányait el is lopták, rögtön a bemutatásának évében…a „szülő-kertjéből”…valószínűleg akkor még nem voltak testőrei…) „Elisabeth Harrison” pont a kettő között van, átszámítva, 260 000 Ft körül kínálnak egy hagymát.
A tény, az akkor is tény: ha meglátjuk a hóvirágot, felsejlik bennünk a jóleső bizonyosság, hogy érkezik a tavasz, zöldül a táj, többet fog sütni a nap. És talán a lelkünkben is megszületik valami megkönnyebbüléssel összefonódott, izgatott várakozás: jönnek az új lehetőségek a változásra. Ez mégis csak olyan érték, amely pénzben aligha kifejezhető...