Általában minden családnak meg van a saját mézeskalács receptje, amihez ragaszkodik és persze a Nagymama mézese általában mindenkinek a legfinomabb.
Én most a mi receptünket osztom meg Veletek.
Tipp: 1 adagnak régóta nem állunk neki, minimum 1,5 – 2 adag a kezdő csomag
Hozzávalók:
1 adag elkészítéséhez:
Tésztához:
- 76 dkg liszt
- 34 dkg porcukor
- 10 dkg margarin
- 4 kanál méz
- 1 evőkanál szódabikarbóna
- 1 csomag mézeskalács fűszerkeverék
- fűszerkeverék nélkül az alábbiakra lesz még pluszban szükség:
- 10 szem törött szegfűszeg
- 1 kávéskanál fahéj
Mázhoz:
- 1 tojásfehérje
- 12 dkg porcukor
- 4 egész tojás
- kevés tej
Tészta elkészítése:
Elsőként a száraz összetevőket keverjük össze. (mi a fűszerkeveréket szoktuk használni, így biztosan kellően fűszeres és karakteres íze lesz a sütinknek) Majd apránként hozzá adagoljuk a margarint, melyet elmorzsolva tesszük homogénné a tésztánkat.
Ezután jöhet a tojás és a méz, összedolgozzuk a tésztánkat. Amennyiben nem akar összeállni, segíthetünk egy kevés tejjel, de csak óvatosan, mert könnyen folyóssá válhat a massza.
Miután összegyúrtuk, fél órára félretesszük pihentetni.
Előmelegítjük a sütőt.
Ezt követően kezdődik az igazi móka és kacagás. A gyerekek is szívesen segédkeznek a szaggatásban, (legalábbis az első pár darabnál biztosan).
A tésztát tetszőleges darabokra szétosztjuk (negyedekre, harmadokra… attól függően mekkora hellyel tudunk gazdálkodni a tészta kinyújtásakor).
Az egyes darabokat 3mm vastagra nyújtjuk, figyeljünk, hogy a tészta alatt is legyen bőven liszt, mert nagyon könnyen leragadhat. A tésztát, sodrófát és a formákat is lisztezzük.
Miután kisültek a remekművek tetszőlegesen díszíthetjük.
Hagyományosan a tojásfehérjés mázzal szokták.
Máz elkészítése:
Tojásfehérjéhez hozzáadjuk a porcukrot és kikeverjük. Fontos, hogy ebben az esetben nem habbá kell felverni, hanem fakanállal, mázas álaggá kell kikeverni.
A mázat tetszőleges módszerrel vihetjük fel a kisült formákra.