Zebegény – A megmentett Trianon emlékmű
A Dunakanyarban járva lépten-nyomon magával ragadó hangulatú településeket találunk, mindezek ékköve pedig minden bizonnyal Zebegény. Első írásos említése a 13. századból való, azonban a török megjelenése, mint hazánk több települése esetén, itt is a majdnem teljes elnéptelenedést eredményezte. Az 1700-as években magyar, német és szlovák ajkú lakosságot telepítettek be. A 19. század végén a Budapest-Vác vasútvonal Pozsonyig történő meghosszabbítása Zebegényt is érintette, így a településen járva mindenképpen csodáljuk meg az eredeti formájában, a Monarchia stílusában épült állomás épületet.
Az igazi fellendülés az 1900-as évektől indul, amikor egyre több fővárosi polgár fedezi fel a gyönyörű elhelyezkedésű települést és megindulnak a nyaraló építések.
Országzászlóból műemlék együttes
Az 1930-as években eredetileg csak egy Országzászlót szerettek volna emelni a település fölé magasodó Kálváriadomb tetején. A szervezőbizottság végül úgy döntött, hogy az Országzászló felállítása mellett az első világháborúban elesett zebegényieknek is szeretnének emléket állítani. Országos adománygyűjtés indult, a tervek elkészítésével pedig Maróti Bélát bízták meg.
Trianon emlékműből kilátó
A Trianon revízió kérdése szabályos mozgalommá nőtte ki magát az 1930-as évek Magyarországában. Sorra avatták fel az Országzászlókat, 1941-ig 702 darabot. A második világháborút követően azonban nem volt ajánlatos Trianonról beszélni vagy emlékezni, így több tucat korábban megépített emlékmű lett a pusztító orosz kéz által a romok martalékává. A zebegényiek a fentiek miatt átminősítették az emlékművet kilátóvá. Ennek a leleményes megoldásnak köszönthetően, aki ma Zebegénybe látogat és felkapaszkodik a Kálváriadomb tetejére, a lélegzetelállító kilátás mellett a hősies halált halt magyar fiatalokra is megemlékezhet.
És egy kis séta
Zebegényben járva egy eldugott kis kincset ismerhetünk meg messze a város zajától. A macskaköves utcák, a hangulatos főtér kiváló lehetőséget ad egy kellemes sétára, majd megfáradt tagjainkat, a már említett állomással szemben található kávézóban pihentethetjük meg egy finom fagylalt és kávé kíséretében. Ezt követően még érdemes egy sétát tennünk a Duna partra, ahol immár testközelből gyönyörködhetünk a kilátóból fentről megtekintett kanyargó Dunában. A település legszebb épülete az 1917-ben épült Dőry-kastély, mely jelenleg magántulajdonban van, a Sauska család birtokában. Bár belülről nem tekinthető, kívülről mindenképpen érdemes rászánni néhány percet és megcsodálni a gyönyörűen felújított és karbantartott kastélyt.