Feketeretek
Egyből az jutott az eszembe róla, amit már-már elcsépelt szöveg: "reggel méreg, délben étek, este gyógyszer"...
No de miért is fogtam bele ebbe a cikkbe?
Késő ősztől elérhető ez a nem túl szép, de annál finomabb és egészségesebb növényünk. Személy szerint nagyon szeretem. Gondoltam megosztom a saját receptemet is, miután az egyik kolléganőm kedvet kapott megkóstolni az általam készített verziót.
Tehát legyen közkinccsé eme titok!
Néhány gondolat, hogy miért is érdemes fogyasztani (avagy a nyolc érv mellette):
- mert finom :D
- mert jelentős mértékben tartalmaz vitaminokat (A-, B-, C-, E-) és nyomelemeket (vasat, cinket, szelént, magnéziumot, kalciumot, ként, foszfort, mangánt, stb.), amit nem árt pótolni ebben az időszakban (sem)
- mert jó hatással van az emésztésre. Erősíti a májat és hozzájárul a májsejtek regenerációjához.
- mert fokozza az epe kiválasztását, ezáltal epehólyag működését is serkenti. Ennek köszönhetően megakadályozza az epekövek kialakulását.
- mert segít a vesének, hogy ott se alakuljanak ki a homokszemcsék, amelyek később megkövesedhetnek. A vesekő bizony eléggé kellemetlen tud lenni!
- mert vízhajtó és méregtelenítő hatása van, illetve az esetlegesen megtalálható kórokozókat is kiüríti a szervezetünkből.
- mert jó hatással van a felső légúti betegségek, fertőzések kezelésére. Például a köhögésre, torokfájásra és az orrdugulás kezelésére.
- mert jótékony hatása van a pajzsmirigyre is, a benne található raphanin nevű vegyületnek köszönhetően (ez egyébként a brokkoliban, és a vöröskáposztában is megtalálható). Ez a vegyület hormon-kiegyensúlyozó hatásáról ismert. A raphanin gátolja a vírusok, egyes gombák és különböző baktériumok aktivitását (ezt 1947-ben írták le először G. Ivanovics és Horvath S.).
Akkor vágjunk is bele a retekbe!
Az adagokat soha nem szoktam grammra pontosan mérni (ez a képeken is látszik majd)!
Első mozzanat, hogy előkészítjük a hozzávalókat:
- feketeretek (én a nagyobb méretűeket szeretem, tapintásra nem puha [ezt nehezebb megpucolni és a felszeletelés is nagyon macerás] és nem is az a kemény [ha kemény, akkor sok esetben nagyon torzsás, fás, ennek az íze sem az igazi])
- só (hogy ne puffasszon az étek) ezzel bátran
- őrölt feketebors (ezt sem kell sajnálni)
- őrölt kömény (hogy segítsük az emésztést)
- ecet (én 15%-ost használok)
- "erőspista" (négy fej retekhez fél üvegnyi "erőspityu" szokott elmenni)
Elkészítés:
A retekről eltávolítom a retkes külsejét, így szép fehérek lesznek.
Aztán négybe vágom, hogy könnyebb legyen az aprítás.
Ezután csíkokra vágom, hogy minél nagyobb felületen találkozzon majd a hozzá adott fűszerekkel.
Következzen a sózás. Bátran lehet rá tenni, mint ahogy az látszik is a képen. A só hatása az ízén kívül, hogy többek között segít a puffadást megelőzni.
Jöhet az őrölt feketebors, ezt sem kell kispórolni belőle!
Utána a "csipetnyi" őrölt kömény az emésztés elősegítésére.
Az Erős Pista sem maradhat el. Ezt két részletben szoktam beletenni, hogy alaposan el tudjam keverni és mindenhol egységesen legyen.
Locsoljuk meg alaposan az ecettel.
Most, hogy a hozzávalók benne vannak a tálba, jöhet az összekeverés. Alaposan lezárni, hogy jól összeérjenek az ízek és ne távozzon belőle semmi!
Ezt követően mehet a hűvösre (természetesen csakis a kóstolás után!)...
Mindenkinek jó étvágyat kívánok ehhez a mennyei ételhez!
Ui.: Figyelem! Csak erős idegzetűek vagy gyengébb szaglásúak nyissák ki zárt helyen az edényt!!! Mert hát, hogy is mondjam, a fedő eltávolítása után igen-igen intenzív és átható illat fog terjengeni a helyiségben, na de az íze mindent kárpótol! ;)